Segédletek
Építésügyi feladatellátás rendszere
Az építésügy központi irányítása, összehangolása és ellenőrzése az állam feladata.
Az építésügy fogalma
Az építésügy fogalmát az építésügy alaptörvénye, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 1. §-a határozza meg, amely szerint az építésügy fogalma az épített környezet alakítása és védelme körébe tartozóan kiterjed:
- a településrendezésre,
- a településtervezésre,
- az építmények, táj- és kertépítészeti alkotások, valamint az építési munkák és építési tevékenységek építési előírásainak kialakítására,
- az építmények, táj- és kertépítészeti alkotások építészeti-műszaki tervezésére,
- az építmények, táj- és kertépítészeti alkotások kivitelezésére,
- az építési termékek, anyagok, szerkezetek, berendezések és módszerek minőségi követelményeinek kialakítására,
- az épített környezet emberhez méltó és esztétikus kialakítására,
- az építészeti örökség védelmére,
- a települések zöldfelületeivel kapcsolatos munkákra, és fentiekkel kapcsolatos
- kutatásra, műszaki fejlesztésre és ezek eredményének alkalmazására, előbbiekben foglaltakkal kapcsolatos
- feladatokra, hatáskörökre és hatósági jogkörökre, mindezekre vonatkozó
- szabályok megállapítására, alkalmazásuk ellenőrzésére és érvényre juttatására.
Az Étv. előírásait a sajátos építményfajták, valamint a műemlékvédelem alatt álló építmények és területek tekintetében a rájuk vonatkozó külön törvényekkel, kormányrendeletekkel, miniszteri rendeletekkel és önálló szabályozó szerv vezetője által kiadott rendeletekkel és miniszteri rendeletekkel együtt, a bennük foglalt kiegészítésekkel és eltérésekkel kell alkalmazni.
Az Étv. alapján a sajátos építményfajták a többnyire épületnek nem minősülő, közlekedési, hírközlési, közmű- és energiaellátási, vízellátási és vízgazdálkodási, bányászati tevékenységgel és a bányászati hulladék kezelésével kapcsolatos, atomenergia alkalmazására szolgáló, valamint a honvédelmi és katonai, továbbá a nemzetbiztonsági célú, illetve rendeltetésű, sajátos technológiájú építmények, amelyek létesítésekor – az építményekre, építési tevékenységekre vonatkozó általános érvényű településrendezési és építési követelményrendszeren túlmenően – eltérő, vagy sajátos, csak arra a rendeltetésű építményre jellemző, kiegészítő követelmények megállapítására és kielégítésére van szükség.